THAWALLS Schedule

West Stage
Time Artist/Group Title of Piece
7:30-8:12
7:30-7:34 Stefanie Patkiewicz Fluidity of Foil’
7:36-7:42 Zach Bird, Maura Naughton, Brady Van Patten I am Woman
7:44-7:47 Hattie Haggard & Brennen Renteria I Saw it Happening
7:49-7:54 Kelly Anderson Dance Theatre “Growing Fins” (excerpt from VAUDEVILLE!)
7:56-8:00 Mister Twister Maximus Sinsation Little Rain
8:02-8:05 The Colemany Company Cold World
8:07 – 8:12 Alana Parekh In Me All Along
8:12-8:20 BREAK
8:20-9:00
8:20 – 8:26 Corey Smith TAKE/COVER!
8:28- 8:36 Southside Sailor Scouts Episode 73: Promises Fulfilled
8:38-8:46 Sam Virgilio Spectrum (excerpts)
8:48 – 8:51 Desueño Dance Clave in C Minor
8:53-9:02 The Dance COLEctive Blossom on Bone
9:02-9:10 BREAK
9:10-10:25
9:10 -9:18 Noelle Awadallah & Juliette Perez you’re not supposed to be (here)
9:20-9:28 Elements Ballet ZODIAC
9:30-9:37 Emma Draves “Pleasant Prairie” (working title)
9:39-9:49 Ester Alegria aquarian.
9:51-9:55 Willow TheWhips, Jean Wildest, Dyke Von Dyck Behind Closed Doors
9:57-10:05 Global Pungmul Institute Samul-nori
10:07-10:15 Keyierra Collins Trauma Choice (subject to change)
10:17 – 10:25 Movement Revolution Dance Crew Excerpt from opposittes Attract
10:30pm DANCE PARTY!
East Stage
Time Artist Title of Piece
8:00 PM-8:50 PM
8:00-8:08 Karen Yatsko Hide & Follow
8:10-8:16 Matthew Kinney Vertigo
8:18-8:24 Hayley Larson Catch, catch, throw.
8:26 -8:34 Bellydance by Phaedra Lama Rah/Haram Aleyk/drum solo
8:36-8:41 Colin Breen – Hawnix Dream on
8:43-8:47 Emilia Hodges, Brady VanPatten, Zachary Bird Keeping Up Appearances
8:49 – 8:51 Sally Marvel Sword Swallowing Burlesque
8:51-9:00 BREAK
9:00-9:41
9:00-9:08 Erin Kilmurray SEARCHPARTY
9:10-9:18 Tango 21 Dance Theater A Tango Medley
9:20-9:23 Rosie Roche A Call From The Vatican
9:25-9:31 Red Clay Dance Company Body of Evidence
9:33-9:39 Innervation Dance Cooperative The Ward and Own My Invention
9:41-9:49 Groundhog Rebirth & Regenration
9:51-9:54 Mister Twister Maximus Sinsation Rebel Rebel
9:54 DANCE PARTY Shakespeare lets out
IMMERSIVE/ROAMING ARTISTS
Time Artist/Group Title
6 – 7 pm
VIP HOUR 6-7pm Coelti Hoop Dance Delight
7:30-11
7:30-9:30 ¡Anímate! Studio The FrankenToyMobile
Elisa Shoenberger Mysterious Ordinary
Rhonda Wheatley Eavesdropping on Your Future
Udita Upadhyaya and Lindsey Barlag Thornton In Flux
PlayLab Productions The Fruit Bunch At Navy Pier
7:30-8:30
The Chicago Chorus Girl Project/ The Galaxie Girls To Be Determined
Friends of the Bog Songs from the Bog
Pastel Fractel Wonders with Mission Statements
Scarlet Finch Handle With Care
Megan Rhodes Blasé & Bourgeois
Genesis Excerpts from “while our blood’s still young”
8:30 -9:30
Cult(ure) of Clowns Politicos
Neha Bhat To Be Determined
Plucky Rosenthal Shpiels and Shpilkes with Plucky Rosenthal
Keisha Turner WeHereNow- See Thru
Methos Aerial To Be Determined
Spencer Hutchinson I see my light come shining
9:30 – 10:30
Pyrotechniq Pyrotechniq Fires It Up
Semi-Circus Murmurations
David Angel Flowmation
NIGHTPARADE HAIKAI

THAWALLS 2017